Zawsze trzeba poczekać na załatwienie spraw wpadkowych
Nie powinno się wydawać decyzji administracyjnej przed rozpoznaniem spraw wpadkowych. Inaczej można doprowadzić do naruszenia prawa i stworzyć podstawy do uchylenia takiego rozstrzygnięcia.
W toku załatwiania sprawy administracyjnej może okazać się, że konieczne jest rozpatrzenie tzw. „sprawy wpadkowej". Sprawą wpadkową jest zagadnienie prawne nie będące istotą rozstrzygnięcia w danej sprawie, jednak mające wpływ na jego treść.
Osobne postanowienie
W praktyce można przyjąć, że o ile merytoryczne załatwienie sprawy administracyjnej wiąże się w praktyce z wydaniem decyzji administracyjnej, to w przypadku postępowania wpadkowego konieczne jest wydanie w toku postępowania osobnego postanowienia.
Możliwe jest zażalenie
Warto przy tym pamiętać, że stosownie do art. 141 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego na wydane w toku postępowania postanowienia służy stronie zażalenie, gdy kodeks tak stanowi. Inaczej rozstrzygnięcie w postanowieniu, które nie może zostać zażalone można zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji (art. 142 K.p.a.).
Przepisy prawa przewidują istnienie bardzo różnych postępowań wpadkowych. Odpowiednie regulacje w tym zakresie zawarte są przepisach K.p.a. i w przepisach prawa materialnego.
Opinie i organizacje społeczne
Jako przykład najpopularniejszych postępowań wpadkowych, które mogą wystąpić przy okazji załatwiania różnych spraw administracyjnych można wskazać na:
- uzyskanie opinii lub uzgodnienia przez organ załatwiający sprawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta